Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dálniční známky ve Slovinsku

30. 6. 2008

Ve Slovinsku od 1. července 2008 osobní automobily a motocykly musí být vybaveny dálničními známkami při používání dálnic a rychlostních silnic i dálničních objezdů. Motorista musí zakoupit příslušnou známku ještě před vstupem na slovinskou dálniční síť. Dle sdělení slovinského autoklubu AMZS (z pondělí dne 30. 6. 2008) lze dálniční známky zakoupit, např. na čerpacích stanicích dálnice mezi Vídní a hraničním přechodem Spielfeld-Šentilj tedy po trase, kterou nejčastěji využívají čeští motorizovaní turisté tranzitující přes Slovinsko k Jadranu.

Jelikož povinnost používání známek platí po celém slovinském území od Slovinské hranice, je nutné známku zakoupit ještě před vjezdem na slovinskou část dálnice. Dálniční známky lze zakoupit i po vjezdu na území Slovinska na odpočívadle u bývalého dálničního hraničního přechodu Spielfeld-Šentilj (E 57), na odpočívadle u bývalého dálničního hraničního přechodu za tunelem Karavanky Karawankentunnel-Karavanke (E 61) i na odpočívadle u bývalého dálničního hraničního přechodu s Chorvatskem Bregana-Obřežme (E 70).

V případě, že by si motorizovaní turisté z jakéhokoliv důvodu nemohli zakoupit známku před vstupem na slovinské území, musí tak učinit ihned po vstupu, čímž se sníží možnost obdržení pokuty. Používání dálnic a rychlostních silnic bez platné a správně umístěné dálniční známky na vozidle je považováno za porušení zákona a může být pokutováno částkou ve výši od 300 do 800 EUR. Kontrola dálničních známek bude vybavena nápisem „cestninski nadzor“.

Motorizovaní turisté objíždějící placené úseky musejí počítat s prodloužením doby potřebné k tranzitu i se vznikem kolon a dopravních zácp. Po celé trase podobných objížděk bude také nutné počítat se striktními kontrolami dodržování pravidel o bezpečnosti silničního provozu ze strany slovinské policie spolu s nedávno zvýšenými pokutami.