Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdanění výsluhových náležitostí tluče na dveře!

Dne 6. srpna 2010 rozeslalo Ministerstvo financí do vnějšího připomínkového řízení návrh zákona, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony.

Z novely zákona o daních z příjmu vyplývá, že zdaněny budou mimo jiné i výsluhové náležitosti a přídavek na bydlení vojáků z povolání.

Ve fotogalerii naleznete vybrané části (strany) dokumentů, které řeší změny v zdaňování výsluhových náležitostí a přídavku na bydlení:

1. průvodní dopis ministra financí (snímek 1.)

2. předkládací zpráva (snímky 2.1 a 2.2)

3. novela zákona v bodech (snímky 3.1 až 3.4)

4. novela zákona s vyznačením změn (snímky 4.1 až 4.5)

5. důvodová zpráva (snímky 5.1 až 5.4 ).

SOV s uvedenými návrhy na zdanění zásadně nesouhlasí a dne 20. srpna 2010 odeslaly - i přesto, že nejsou připomínkovým místem - Ministerstvu financí svoje výhrady a připomínky k předmětné novele zákona č. 586/1992 Sb. - viz fotogalerie (snímky 6.1 až 6.4). 

SOV tímto děkují všem, kteří jim zaslali k problematice zdanění výsluhových náležitostí či přídavku na bydlení svoje názory a podněty a napomohli tím ke zpracování připomínkového řízení. Speciální dík zasíláme panu Vladimíru KLABANOVI, který SOV zaslal k problematice zdanění výsluhových náležitostí rozsáhlý právní rozbor, jehož plné znění naleznete na http://www.problemyvarmade.cz/forum-vysluha-versus-pravni-stat - DÍKY MOC, Vladimíre!

Srovnání toho, jaké je zabezpečení "výsluhami" v některých státech NATO a EU naleznete na linku  http://praha.vupsv.cz/Fulltext/vz_197.pdf

 

 

Náhledy fotografií ze složky zdanění výsluh a PnB

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Stanovisko předsedy LRV ke zdanění výsluh a PnB

(Josef Tomek, 17. 9. 2010 17:35)

Stanovisko předsedy Legislativní rady vlády ze dne 13. září 2010 k novele zákona o daních z příjmů (a tedy i ke zdanění výsluh a PnB) naleznete na http://eklep.vlada.cz/eklep/getAttachment?id=lrv_rack89a9y5gu.doc

Na schůzi vlády bude návrh novely zákona o daních z příjmů předložen ve středu 22. září 2010.

Předseda Legislativní rady vlády (ministr spravedlnosti Pospíšil) doporučuje vládě schválit, že

- výsluhové náležitosti v ozbrojených sborech budou od 1. ledna 2011 zdaněny 15 % (výjimkou je úmrtné)

- přídavek na bydlení bude od 1. ledna 2011 zdaněn spolu s platem

- navrhuje Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, aby s vládním návrhem zákona vyslovila souhlas již v prvém čtení, což by znamenalo - bez projednání ve výborech!

zdanění výsluh

(Jarda, 3. 9. 2010 12:28)

Tak přátelé, kdo máte zájem, tak od dnešního dne je stránkách http://eklep.vlada.cz/eklep/page.jsf vypořádní připomínek k dani z příjmů. Můžete si přečíst připomínky. Samozřejmě, že za výsluhy bojovali jen ty rezorety, kterých se to týká, tedy MO,MV, UZSI,BIS, SOV a zastaly se i odbory. Velice pěkné zdůvodnění má BIS. Bohužel výsledek je jen jeden. MF tedy Kalousek žádné připomínky neaxeptuje !!!! Tudíž ted je to již jasné, je jen otázka kdy to těch 118 pracek v parlamentu na povel schválí. Takže můžeme pomalu se chystat na žaloby !!!

Re: zdanění výsluh

(Pavel, 3. 9. 2010 14:15)

Ano-ta část od BIS - "Předkládaný návrh novely zákona o dani z příjmu tuto skutečnost provázání s hmotně-právní úpravou zcela opomíjí, což má za následek faktické a přímé snížení výše výsluhových nároků, tzn. přímé ovlivnění hmotně-právní úpravy nastavené zákonem o služebním poměru" je důvodem k podání žaloby.Zákon č.221/1999 navazoval na tentýž zákon o dani z příjmů v platném znění byl s ním provázán.Není možné změnit jeden zákon (nebo část zákona), které znevýhodňuje či poškozuje občana.
Navíc bych se chtěl zeptat p.Tomka,zda SOV plánuje hromadnou žalobu či bude ochoten pomoci při podání žaloby na ministerstvo.Myslím,že by každý vysloužilec byl ochoten se na právní zastupování složit - jde o nás o všechny!

pozdav od veterána policie

(Jarda, 2. 9. 2010 16:06)

Zdravím Vás přátelé,
objevil jsem dnes Vaši stránku a musím říci, že Vám držím palce ve Vašm boji se zdaněním výsluhových příspěvků, což je sprostota největšího kalibru a tahle vláda si dělá co chce a je třeba se tomu postavit. Tady na Vašich stránkách to opravdu vře, zato na našich http://www.policejniveteran.cz je úplně mrtvo, jako by se nás to netýkalo. Přitom máme úplně stejný problém a mně to tedy opravdu jedno není. Takže hodně štěstí a držím palce.

Ještě k té eventuální žalobě...

(Pavel, 2. 9. 2010 8:18)

Navíc – abych citoval:
Výsluhový příspěvek poskytovaný podle zák. č. 221/1999 Sb. nemá povahu mzdy ani jiného příjmu ve smyslu § 299 o. s. ř. (např. dávky sociálního zabezpečení či důchodu) .Výsluhový příspěvek ve smyslu § 33 odst. 1 zákona č. 76/1959 Sb., o některých služebních poměrech vojáků, ve znění pozdějších předpisů, je chápán jako určitá kompenzace práce vykonávané ve ztížených podmínkách, kompenzace určitých omezení vyplývajících z charakteru práce v ozbrojených silách, tedy jako součást dávek sociálního charakteru souvisejících s ukončením služebního poměru. Není však součástí tzv. služebního příjmu a ani součástí platu příslušníků ozbrojených sil.
(Usnesení Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 20 Cdo 2294/2007, ze dne 24.9.2009).Pokud chce vláda resp.MF) měnit rozhodnutí nezávislého soudu (a navíc Nejvyššího soudu-nad ním už je jen ústavní soud),tak potom by ta žaloba měla velmi reálný úspěch.

Nesystémové daňové výhody

(Květuška, 1. 9. 2010 21:41)

Jak jsem se dočetl na jiných stránkách tohoto webu, v připravované důvodové zprávě ke zdanění výsluh je jediným důvodem to, že by se má jednat o "nesystémové daňové výhody". Jiný důvod zde uveden není. Já se ptám, a doufám, že mi někdo odpoví, do současné doby to stát považoval za systémové? Nyní to považuje za nesystémové? Proč? Co se v životě společnosti změnilo tak podstatného, že stát změnil názor.
Dále se tam píše, že to bylo převzato z dřívějších právních předpisů (a to je asi špatně). A já se ptám, no a co? Vládní koalice převzala celý právní systém, tedy převzala všechny dřívější předpisy. To chce tedy změnit celý právní systém??? Nejlépe by bylo zrušit všechny právní předpisy. To by vládní koalici vyhovovalo nejvíce.

Nároku na příspěvek na bydlení při rodičovské dovolené

(nrtm. J.Š., 31. 8. 2010 10:29)

..domnívám se, že po novele nebude možno vyplácet.
To uvhne všechny vojákyně do nepříznivé, neřešitelné životní situace.

Jedná se o retroaktivitu jako prase ! Tato je v každé zemi, kromě barbarských režimů, nepřípustná.

(Zago, 17. 8. 2010 8:39)

Já jsem odcházel za určitých podmínek a tyto podmínky nelze v žádném případě měnit v průběhu hry. Tento princip platí již od starého Říma. Je potřeba se bránit všemi prostředky.

Re: Jedná se o retroaktivitu jako prase ! Tato je v každé zemi, kromě barbarských režimů, nepřípustná.

(Restituent, 26. 8. 2010 11:23)

Cituji:"Já jsem odcházel za určitých podmínek a tyto podmínky nelze v žádném případě měnit v průběhu hry. Tento princip platí již od starého Říma. "

Ano, v právním státě to takto funguje, ale tady už delší dobu právní stát není. Taková je realita a zákonodárci již nepravou retroaktivitu s úspěchem a bez masivního odporu, aplikovali před léty u zák.č. 361/2003 Sb. Tak proč by se nepokračovalo? Ostatně i dříve žaloby bývalých vojáků z povolání po nabytí účinnosti zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, kdy tímto zákonem jim byla valorizace zkrácena na polovinu, také nebyly nic platné.

jen jsem zaslech to, že....

(hujer, 17. 8. 2010 18:49)

...on se dá jen tak danit soc. příplatek (příspěvěk na bydlení) a jakou měrou? tak asi se dá danit vše, důchod, mateřská, podpora nez., příplatky na děti,....

To je snad jen špatný pokus o žert ......

(veterán, 17. 8. 2010 10:57)

Po více jak dvaceti letech v armádě od základních funkcí až po vyšší velitelský post na nejmenované brigádě se čtyřletým působením v zahraničních misích / ne v kanceláři / jsem na vlastní žádost / raději zde nebudu zmiňovat důvody ... / odešel z aktivní služby.
Ačkoliv voják tělem i duší jsem se k tomuto kroku rozhodl včas a nemalou roli na tom měly i deklarované podmínky co se týká odchodného a následné výsluhy, která kompezuje to, že jsem se musel nedobrovolně vzdát některých výhod občana tohoto " demokratického " státu, které spousta lidí bere jako samozřejmost.
Nevidím zde žádný reálný důvod, proč nekdo ... kdo o službě ve složkách, které pracují pro tento stát nemá ani potuchy tyto dané podmínky mění a to ještě zpětně !!! Rovněž doposud nechápu " mlčení " armádních špiček, které stojícně vyčkávají co se bude dít se strachem o svoji kariéru... Ačkoliv již několik roků pracuji v civilním sektoru, dění v armádě, která pomalu a jistě ztrácí nejen dobré lidi, ale zejména prestiž v této společnosti, bedlivě sleduji a věřte nenechává mě to chladným. Pokud se podíváme na náležitosti odcházejících vojáků NATO a to i s ohledem na ekonoické dopady tzv. krize - je to ve srovnání s AČR k pousmání. Proto neříkejme zastavte, ale ZASTAVME tento proces degradace státní služby jako celku !!!!!!!

"skutečné šetření"?????

(Petr Novák, 16. 8. 2010 8:39)

Domnívám se, že počty jsou jasné. Většina rozumných lidí, kteří již mají "léta" na výsluhu, odejdou, byť bude zdaněna. To znamená, že kromě toho, že se jejich pozice budou muset obsadit někým jiným a toho zaplatit, tak se budou i jim vyplácet sice zdaněné, ale pořád výsluhy. To jsou nemýlím-li se dvojí výdaje. Dále Ti, kterým plat klesne na úroveň platu obvyklého v místě jejich bydliště, jistě nebudou uvažovat nad tím, zda dojíždět do zaměstnání či nikoliv a prostě odejdou do civilu. Z toho jednoznačně vyplývá, že jsme se moc nepoučili na příkladu PČR, kde toto proběhlo před několika lety. Tudíž nezbývá než souhlasit s plánem ministerstva, tvrdě dopadnout na zem, vyvolat vlnu nevole a odporu a po pár letech vše pracně budovat od začátku....

Bič na poctivě sloužící státu za každého režimu

(ten co je v uniformě od 15 let, 12. 8. 2010 13:10)

Mám za to, že výsluhový příspěvek je zaslouženou a odpovídající odměnou za mnoholeté útrapy a omezení ve vojenské službě pro stát, která měla a má často i velký vliv na rodinný život vojáků. Proč vojáky takto stát finančně trestá? Za co? Že vyjedou na rozkaz do nebezpečných mísí,povodní,přemisťují se jak kočovníci s rodinami k různým útvarům po ČR? Vždyť finanční rezervy lze stále nalézt i jinde než v platech a nárocích vojáků...Oželím drahé rehabky,zbraně, vybavení, techniku a rúzné zbytečné projekty.Z ostatních států naše výsluhy patří stále k těm nižším.Kdo to neví, tak třeba v Řecku měli vojáci před krizí jen odchodné mezi 75 až 100 hrubými platy....Prosím zastavte tuto křivdu!

Trojspolek zdaní všechno

(Lotusák, 12. 8. 2010 3:26)

Dobrý pokus o odpor, ale myslím si, že ti hoši a děvčata z trojspolku se nikoho ptát nebudou a postupně budou zdaňovat všechno :(((