Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdanění výsluhových náležitostí tluče na dveře!

Dne 6. srpna 2010 rozeslalo Ministerstvo financí do vnějšího připomínkového řízení návrh zákona, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony.

Z novely zákona o daních z příjmu vyplývá, že zdaněny budou mimo jiné i výsluhové náležitosti a přídavek na bydlení vojáků z povolání.

Ve fotogalerii naleznete vybrané části (strany) dokumentů, které řeší změny v zdaňování výsluhových náležitostí a přídavku na bydlení:

1. průvodní dopis ministra financí (snímek 1.)

2. předkládací zpráva (snímky 2.1 a 2.2)

3. novela zákona v bodech (snímky 3.1 až 3.4)

4. novela zákona s vyznačením změn (snímky 4.1 až 4.5)

5. důvodová zpráva (snímky 5.1 až 5.4 ).

SOV s uvedenými návrhy na zdanění zásadně nesouhlasí a dne 20. srpna 2010 odeslaly - i přesto, že nejsou připomínkovým místem - Ministerstvu financí svoje výhrady a připomínky k předmětné novele zákona č. 586/1992 Sb. - viz fotogalerie (snímky 6.1 až 6.4). 

SOV tímto děkují všem, kteří jim zaslali k problematice zdanění výsluhových náležitostí či přídavku na bydlení svoje názory a podněty a napomohli tím ke zpracování připomínkového řízení. Speciální dík zasíláme panu Vladimíru KLABANOVI, který SOV zaslal k problematice zdanění výsluhových náležitostí rozsáhlý právní rozbor, jehož plné znění naleznete na http://www.problemyvarmade.cz/forum-vysluha-versus-pravni-stat - DÍKY MOC, Vladimíre!

Srovnání toho, jaké je zabezpečení "výsluhami" v některých státech NATO a EU naleznete na linku  http://praha.vupsv.cz/Fulltext/vz_197.pdf

 

 

Náhledy fotografií ze složky zdanění výsluh a PnB

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

New super offer!

(DavidHix, 15. 7. 2021 19:29)

Hi
Super offer 2021 https://is.gd/OUL6yh

Již přiznané výsluhy nelze zdanit

(Květuška, 1. 9. 2010 21:13)

Vládní koalice před volbami prohlašovala, že nebude zvyšovat přímé daně. Zdanění výsluh není nic jiného než přímá daň. Vládní koalice na nás připravila takovou malou past. Je pravda, že je nezvyšuje, zavádí rovnou nové.
V minulosti přiznané výsluhové náležitosti nelze v budoucnosti zdanit. To vyplývá z ustanovení § 143 odst. 10, zák. č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání. Cituji : "Výsluhové náležitosti náleží za podmínek platných ke dni zániku služebního poměru vojáka." Stát jako jednu ze svých podmínek stanovil, že výsluhové náležitosti nepodléhají dani z přijmů. Je nerozhodné, že tuto podmínku stanovil v jiném přávním předpise (zák. o daních z příjmů). Případná změna tohoto zákona na tom již nemůže nic změnit. Pokud to však stát učiní, dávám dohromady skupinu bývalých VZP a podáme na stát hromadnou žalobu. Bývalý VZP se k nám mohou přidat. Pokud zdaní, sám stát by vůči nám porušil zákon. Jsem o tom přesvědčen a na rozsudek soudu se těším.

Re: Již přiznané výsluhy nelze zdanit

(paja, 19. 9. 2010 16:00)

ja s tím souhlasím,ale copak si to stát neuvědomuje?

Re: Již přiznané výsluhy nelze zdanit

(Breta V, 26. 12. 2010 9:42)

S tímto naprosto souhlasím, protože vůči statů se splnily všecjny podmínky a taky se to nedalo a nedá měnit tak by se to těch zpětně, co pobírají nemělo týkat, ale dát na výběr at se rozhodnou ti, kterých se to případně bude týkak. (tak, jak to bylo se změnou služebního zákona-možnost výběru tak či tak(. My už si vybrat nemůžem...
Hodně úspěchů a krásný nový rok 2011

Re: Již přiznané výsluhy nelze zdanit

(Milan, 27. 12. 2010 10:08)

V případě, že takováto skupina existuje, prosím o kontakt. Rád se přidám. Děkuji

Re: Již přiznané výsluhy nelze zdanit

(Ústečák, 2. 1. 2011 21:33)

Lidi nejsme žádný Ořezávátka a tohle už opravdu přehnali. Jsou nás tisíce a když každý z nás malou částí svých výsluh investuje na špičkovou právní obranu,tak přece nemůžeme prohrát.Je vidět že v tomhle státě je možný všechno a zvlášť u soudu.V tomhle státě jakmile se neozvete,tak vás jsou schopný za bílého dne totálně očesat a to v rámci zákona. Všem přeju Šťastný nový rok a vůli poprat se o naše peníze!

Re: Re: Již přiznané výsluhy nelze zdanit

(Bdy, 7. 1. 2011 9:30)

Tak, už jsem dostal na měsíční výsluze o 13,4 míň :(

Zveřejněte prosím kontakt

(Milan, 2. 2. 2011 0:05)

Jsem bývalý VZP a chci se připojit k podání hromadné žaloby na stát.
Zveřejněte prosím kontakt a případně další potřebné informace.
Viz info níže od: Květuška, 1. 9. 2010 21:13.


Re: Zveřejněte prosím kontakt

(Josef Tomek, 6. 2. 2011 22:38)

Hromadná žaloba je sice nesmysl, ale to, co chystáme, se dozvíš na http://www.facebook.com/group.php?gid=163607773653545&v=info
Připoj se a informuje další "postižené" kolegy!

Re: Již přiznané výsluhy nelze zdanit

(Petr, 29. 4. 2011 15:50)

Držím Vám palce, aby se Vám to podařilo. Už tím, že bývalý voják z povolání nemá příspěvek v nezaměstnanosti je podle mne diskriminační, proč to neudělali i u částečně invalidních důchodů? Mám pocit, že tahle země si svých vojáků nikdy nevážila.

Výsluhy a úřad práce

(František, 24. 3. 2011 19:05)

A co teď? Když to museli znova odklepnout, ale s platností až od 1.1.2012 ?? To by měli teda všechno do teď zdaněný všem doplatit, ne?? Ikdyž tady je možné a nemožné vše,takže?

Výpočet daně

(Rentiér, 10. 1. 2011 9:17)

Dobrý den,
napadlo mě, že 15 procentní daň je počítána ze superhrubé mzdy. Tedy superhrubá mzda je základ pro výpočet na daň. Vzhledem k tomuto by bylo logické, že když se bude danit výsluhový příspěvek 15 procenty, tak jeho výše měla být vypočítána ze superhrubé mzdy a nikoliv z hrubé mzdy. Bylo by to tak alespoň spravedlivé a nebo výši výsluhového příspěvku povýšit na výši superhrubé mzdy, od této odečíst 15 procent a to by byla konečná výše výsluhového příspěvku.

Výsluhy

(Květuška, 27. 8. 2010 19:00)

Je třeba zdůraznit § 143 odst. 10, zák. č. 221.1999 Sb.

Re: Výsluhy

(bdy, 7. 1. 2011 10:20)

Tak už ji mám zdaněnou 13,4%
Zákon 221/1999 § 143 Společná ustanovení o výsluhových náležitostech odst.10 Na srážky z výsluhových náležitostí se použije ustanovení zvláštního právního předpisu. 43) http://www.armadaceskerepubliky.cz/vysluhove-nalezitosti/

Re: Výsluhy

(Li, 7. 1. 2011 10:32)

Daň z příjmů fyzických osob § 4 Osvobození od daně (1) Od daně jsou osvobozeny:o) výsluhové náležitosti a přídavek na bydlení u vojáků z povolání a výsluhové nároky u příslušníků bezpečnostních sborů podle zvláštních právních předpisů,3)

Lze toto provádět v demokratickém státě?

(Jarda K., 3. 11. 2010 13:04)

Myslíte si,že naši slavní zákonodárci berou v úvahu,že se dopouští i když nevědomky pěkné prasárny?Kdo už jim konečně vysvětlí,že existuje i zákon 221 a rozhodnutí soudů z kauz ,týkajících se výsluhových příspěvků.Stát jako garant nebyl nikdy moc úspěšný v těchto sporech,i když pravda než se do tohoto řešení Kalousek pustil,musel to přeci konzultovat s našimi nejvyššími armádními špičkami a musí to mít právnicky ošetřené.A co ti vysloužilci z armády,kteří mají výsluhový starobní důchod,ty jsou za vodou ? Nebo je potrefí a poštěstí také zdanění? Nejvíc zamrzí ten sprostý podvod od státu,valorizuje se sto osmdesáti pěti korunami a z výsluhy ukradneme nějakou tisícovku.Vždyť to ti bývalí vojáci nepoznaj.Oni mají přehršel peněz.Velké zklamání,když není zastání ani od opozice nebo lidí,kteří to mají v hlavě srovnané.Ale ta závist malých čecháčků nás jednou zabije.V tomto zřízení už nikomu nevěřím,
legislativa je jen pro vrchnost,vysvětluje si ji přesně podle sloganu-co není zakázáno je dovoleno.
Vezme otázku výsluh někdo kompetentní a právnicky fundovaný na sebe a zkusíme vykřesat jiskřičku naděje?Vážím si předsedy SOV ,který je takovým světélkem v tunelu.Mnohým délesloužícím vojákům
je to,co se zde odehrává lhostejné,ale proč se nechat odírat,jednou i oni ocení ,že vše se musí
vysloužit a co je nejhorší i vybojovat na svoji stranu.Hezký den

Bude hůř

(Rentiér, 7. 10. 2010 8:56)

Jeden policista před časem zaslal dotaz na MF ohledně připravované novely a dostal tuto odpověď:

Reakce MF ČR: V případě zrušení výše uvedeného daňového osvobození by se předmětné plnění posuzovalo jako zdanitelný příjem ze závislé činnosti (současný § 6 odst. 1 písm. d) zákona o daních z příjmů), který plyne v souvislosti s dřívějším výkonem závislé činnosti nebo funkce, tzn. že tento příjem bude zdaněn jako mzda (tj. zálohovou daní plátcem tohoto příjmu a nikoliv srážkovou daní, u které se v rámci příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků nového zákona předpokládá její zrušení). Bude-li mít poplatník souběžně ještě příjem ze závislé činnosti též od jiného zaměstnavatele, zdaní se tyto příjmy v průběhu roku odděleně (zálohovou daní předpokládanou lineární sazbou). Po uplynutí zdaňovacího období bude na zvážení poplatníka, zda využije svého práva a požádá o roční zúčtování záloh u zaměstnavatele či nikoliv, které se bude provádět nově z úhrnu příjmů plynoucích od všech (tedy i souběžných) zaměstnavatelů, ovšem jen za podmínky, že nebude mít povinnost podat přiznání k dani z jiného důvodu. P.S. Zruší-li osvobození, týkat se to bude všech výsluh - "starých i nových"! Přeji hezký den!

Z toho plyne jediné, nejen daň, ale zdravotní, sociální atd. jako z dalšího platu.

Re: Bude hůř

(Josef Tomek, 7. 10. 2010 21:20)

Přiznávám, Rentiére, že tvůj komentář mě trošku znepokojil. Ale zatím musíme vycházet z toho, že v materiálu, který odešel do vlády, bylo

1) v předkládačce uvedeno – „... kvalifikuje uvedené výsluhové náležitosti jako ostatní příjem a bude zdaňován SRÁŽKOVOU daní se sazbou 15 %“,

2) v důvodovce uvedeno – „... budou nově výlučně zdaňovány (obdobně jako důchody a penze) jako tzv. ostatní příjmy podle § 10 zákona, a to v tomto případě SRÁŽKOU ZVLÁŠTNÍ SAZBOU daně ve výši 15 %.

A tomuto zdůvodnění odpovídaly i změny v paragrafovém znění návrhu novely zákona.

Takže zdůrazňuji – výsluhy mají být zdaněny podle § 10 (!), nikoliv § 6 (!).

Paragraf 6 je uveden pouze u zdanění přídavku na bydlení, který se, cituji z důvodovky: „nově posoudí jako zdanitelný příjem podle § 6 odst. 1 písm. d) plynoucí v souvislosti se současným nebo příp. i dřívějším výkonem závislé činnosti (služebním poměrem) a bude zdaňován plátcem příjmu (zaměstnavatelem) spolu s ostatními příjmy se služebního poměru (se mzdou) jako benefit, tj. při stanovení základu daně se tento příjem zvýší o povinné pojistné na sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem (na tzv. superhrubou mzdu).“

Bohužel, zatím těžko říci, jakých změn doznal původní návrh na schůzi vlády a co z vlády odešlo/odejde do Sněmovny, protože na http://www.psp.cz/sqw/tisky.sqw?stz=1 , kde jsou zveřejňovány sněmovní tisky, zatím ještě nic nevisí.

Z formulace, jak ji uvádíš ve svém komentáři mám ale spíše dojem, že takovouto úpravu na nás chystá Kalouskovo ministerstvo od roku 2012 v rámci NOVÉHO daňového zákona.

No, uvidíme ..., třeba nám budou jednou vypočítávat důchod i z příjmu zvýšeného o výsluhový příspěvek :-) - tedy, pokud si Drábek nevymyslí, že se do důchodu bude odcházet až v 75 letech (to už by bylo mnoha vysloužilcům zřejmě H.... ) :-(

výsluhy

(Zbyněk, 4. 10. 2010 19:51)

John v pondělním tiskovém prohlášení policisty uklidňuje s tím, že jejich výsluhových nároků se plánované úspory nedotknou. „Ministr vyjednal, že odchodné policistů a hasičů nebude zrušeno, ani sníženo, ba dokonce oproti původnímu návrhu ani daněno,“ uvedl Johnům mluvčí Jiří Reichl.

Buď jim to došlo, nebo začínají mít obavy o své korýtka.

Re: výsluhy

(Josef Tomek, 5. 10. 2010 23:58)

Ano, tak to zřejmě bude do "sněmovního tisku" zapracováno, avšak výsluhové příspěvky u všech složek a odbytné u vojáků zdaněny býti mají.

Vyřešili to pouze u odbytného (a úmrtného), protože se obávali toho, že jim kvůli jeho zdanění - především policisté - ještě do konce tohoto roku utečou.