Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nesestřelitelní generálové

14. 1. 2010

Vážení čtenáři a příznivci webu SOV,

dne 23. října 2008 byl na /clanky/vojaci-z-povolani/tri-generalove zveřejněn můj dopis, který jsem odeslal prezidentovi, premiérovi, ministryni obrany a NGŠ.

A letos jsem si na Tři krále v časopise Týden (č. 1/2010, str. 10-11) přečetl článek redaktora Martina Samka s názvem "Nesestřelitelní generálové", který popisuje, jak - cituji: "Tři generálové rozhazovali státní peníze, přesto je soud nepotrestal. Ba co více: dále slouží v armádě a doufají, že se na vše zapomene."

Podle autora článku se generál Hrabal před soud nedostal, když využil tzv. "narovnání", kdy zaplatil škodu a další peníze věnoval na charitu, a generály Mazurka a Rotrekla v polovině loňského prosince Obvodní soud pro Prahu 6 zprostil obžaloby, ačkoliv jim původně hrozilo až 5 let vězení.

Pokud uvedený časopis neseženete, můžete si přečíst alespoň úvodní část článku  na webu http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/generalove-rozhazovali-penize-soud-je-nepotrestal_153849.html 

Po přečtení uvedeného článku mi náhle bylo jasné, z jakého důvodu mne dne 9. prosince 2009 požádal administrátor serveru "eStránky.cz", cituji: "... o odstranění textu, který se týká pana Mazurka a pana Rotrekla..." z webových stránek SOV.

Na můj dotaz, z jakého důvodu žádají o odstranění textu, mi administrátor odpověděl, že z důvodu stížnosti, avšak když jsem požádal o zaslání předmětné stížnosti, tak mi sdělil, cituji: „Bohužel bližší informace sdělovat nemůžeme. V případě, že by se na nás obrátila Policie ČR, jsme připraveni poskytnout veškeré informace.“ Oznámil jsem administrátorovi, že nevidím důvod ke stažení textu z webu a požádal jsem jej, aby sdělil odesílateli stížnosti, že o odstranění textu může požádat SOV cestou e-mailové adresy sov.predseda@seznam.cz, ale že samozřejmě budu chtít znát důvody pro odstranění textu z webu.

Z požadavku na odstranění textu z webu dovozuji, že byla iniciována buď samotnými dvěma generály či jejich právními zástupci, případně ministerstvem obrany.

Je pro mne naprosto nepochopitelné, že stěžovatel požaduje vymazání něčeho, co se historicky událo (navíc již před více než rokem). Možná, že se tak byl zvyklý chovat v dobách minulých, leč teď je už naštěstí opravdu jiná doba a není proč měnit minulost. Mimochodem, článek je pouhým opisem dopisu, který byl zaslán výše jmenovaným funkcionářům a vyjadřuje můj osobní názor na tehdejší informaci z tisku o tom, že generálové Hrabal, Mazurek a Rotrekl byli obvinění z trestného činu. To, že nyní byli dva z generálů "odviněni", nic nemění na tom, že dopis byl skutečně v minulosti napsán a odeslán prezidentovi, premiérovi, ministryni obrany a NGŠ. Doufám, že se stěžovatel obrátil s požadavekem na vymazání textů i na všechny deníky a časopisy, které o uvedeném obvinění třech generálů z trestného činu rovněž psaly na svých webových serverech a i na televize, které je mají ve svých i-archivech :-)

Rozhodnutí soudu o zproštění obžaloby respektuji, nicméně mne překvapilo a zdá se mi dosti podivné, byť jsem se ještě neseznámil se skutečnostmi, které soud ke zproštění obžaloby vedly. Navíc si i nadále myslím, že uvedení generálové již dávno měli opustit řady ministerstva obrany a ztotožňuji se s pisateli komentářů, kteří píší, že “normální“ voják by - již při pouhém obvinění - nebyl ve služebním poměru ponechán.

Dalším námětem k zamyšlení je určitě i skutečnost, proč ministerstvo obrany dosud nevyčíslilo jednotlivým generálům výši škody - jde jen o neschopnost ministerských úředníků nebo jde o záměr? Věřím, že státní zástupce se proti verdiktu soudu odvolá, spis bude konečně doplněn o výši škody a veřejnost se dočká spravedlivého rozsudku soudu.

Jak jsem již uvedl, svůj dopis ze dne 23. října 2008 z webu stáhnout nemíním, stáhnu jej jedině v případě, že by tak pravomocně rozhodl soud.

 

Přeji krásný den

Josef Tomek

předseda prezidia SOV

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ke kauze generálů a k rovnosti

(1pan, 29. 1. 2011 22:54)

Vážení, přečetl jsem si Vaše názory a konstatuji, že fakt není co dodat. Oceňuji rovněž odhodlání předsedy tj. žádné informace o takovýchto lumpárnách nestahovat. Generála Mazurka znám osobně ze společné služby u dělostřelců v Jincích ještě jako nadporučíka. Tehdy se mi zdál normální -průměrně aktivní komunista jako ostatně 80 % všech vojáků z povolání před r. 90. Někdy si ale říkám, proč máme konkrétně ve služnách rezortu obrany tolik lidí na vysokých postech, kteří se neštítí doslova ničeho - dělat podvody, brát úplatky,za každou cenu si nakrást, obohacovat sebe a své rodiny na úkor neprovedených výběrových řízení apod. Je to hotová vojenská mafie. A tak mi vyvstává na mysli, že vždyť to jsou většinou bývalí komunisté a snad si říkají, kdyby se to ještě někdy zvrtlo jinak, že budou tvrdit, my jsme to dělali schválně, abychom poškodili kapitalistický systém. Podobně jako mnozí vyčuránkové zařazující së dnes do 3. odboje tím, když tvrdí totéž a že chtěli záměrně poškodit socilaistické zřízení. Zkrátka a dobře dle jednoho z filmů z voj. tématikou: "Chce se mi z toho zvracet!"

Rovnost v AĆR

(JARDA, 14. 8. 2010 7:22)

Proč byla odebrána hodnost plk. Šmídovi a plk. Košner, obžalován ze stejného činu slouží vesele dál? Asi rovné podmínky ze strany AČR......

Stejný metr?

(Radek, 11. 1. 2010 7:18)

To není nic nového, že generála nikdo nevyhodí (v nejhorším případě mu doporučí, aby odešel a předtím mu zkrátí závazek, aby šel s plnými výsluhovými náležitostmi), ale řadového vojáka vykopnou často už při podezření a bez výsluhy. Prostě jako vždy, podle hesla: "Vyšší bere!"

Generál = beztrestnost

(Venda, 7. 1. 2010 1:23)

Souhlasím s názorem Majora. Mazurek s Rotreklem byli dokonce obžalováni a běžně se z armády vyhazuje už při obvinění a v případě Afgánistánu a znaků SS divizí už i při podezření, takže vůbec nepochopím, proč ty dva generály sušili v armádě víc než rok

Co dovedou generálské peníze

(Major, 6. 1. 2010 23:59)

Každýho vojáka do plukovníka včetně by okamžitě vyhodili z armády a určitě by nečekali s propuštěním rok, ale generálové už asi nejsou vojáci. Jeden se vyplatil a dva si zaplatili právníky, kteří je z toho vysekali.

I když je možné spekulovat i o dalších variantách, např.
- že soud na Praze 6 není až tak nezávislý a jde na ruku ministerstvu obrany nebo
- že ministerstvo obrany schválně nevyčíslilo škodu, aby generály nebylo za co soudit nebo
- že v tom nejeli jen uvedení tři generálové, ale ještě další vysocí funkcionáři ministerstva a tak to mohlo přerůst i v politický zájem

Kdo ví, že?